Razvoj poslovanja je vrlo zahtjevan u globaliziranom svijetu gdje je konkurencija ogromna. Na putu do uspjeha mogu stajati loši planovi, izvedba, ali i neželjeni problemi poput financijskih prijevara. Šokantna je statistika koja govori da krađe počinjene od strane djelatnika kompanija koštaju organizacije više od 50 milijardi dolara godišnje. Neprijatelji mogu biti u ili izvan kompanije, no jednom kad se šteta napravi, radi se o kaskadnom problemu koji može značajno usporiti rast i poslovanje.
Otkrivanje prijevara jedna je od ključnih djelatnosti za forenzično računovodstvo, a u ovom članku proći ćemo kroz nekoliko tipičnih slučajeva koje istražuje ova multidisciplinarna grana.
Što je to forenzično računovodstvo?
Forenzično računovodstvo i financijska forenzika spaja dva naizgled nepovezana svijeta. S jedne strane imamo visoku razinu financijske i računovodstvene stručnosti, a s druge sposobnost proviđenja istraga. Ideja forenzike je detaljnim istraživanjem financijskih transakcija, dokumenata i poslovnih aktivnosti otkriti nezakonite postupke.
U procesu financijske istrage i otkrivanja prijevara koriste se napredne računovodstvene, revizorske, istražne i analitičke vještine.
Otkrivanje prijevara uz forenzično računovodstvo
Postoji cijeli niz nedopuštenih, nezakonitih i radnji koje krše etičke kodekse, a koje može razotkriti forenzična procjena. Klasična krađa je najočitiji primjer i radi se o slučajevima kada zaposlenik ili neka druga osoba ukrade novac od kompanije. Otkrivanje prijevare odvija se kroz forenzičnu analizu događaja, traženje i pregledavanje dokaza u dokumentaciji i izvještajima.
Pranje novca još je jedna radnja koja se može otkriti putem financijske forenzike. Detaljnom analizom transakcija i poslovnih aktivnosti nelegalan novac može se detektirati u financijskim tokovima organizacije.
Forenzično računovodstvo vrijedan je alat u slučaju prijevara vezanih uz vrijednost kompanija, dionica i vrijednosnih papira. Velika je pomoć u slučaju kada se investitorima prezentiraju netočne informacije, daju namjerno krivi savjeti oko ulaganja i sličnim okolnostima. Financijska forenzika može detektirati potencijalne rizike ili pomoći u otkrivanju prijevara kroz dubinsku analizu i pomoću najnovijih metoda.
Izbjegavanje plaćanja poreza jedna je od uobičajenih metoda kojima neke kompanije pribjegavaju kako bi maksimizirale profite. Korištenje maštovitog računovodstva i prijevara u poslovnim knjigama moguće je otkriti kada se u priču uključi forenzično računovodstvo. Proučavanjem porezne dokumentacije, financijskih izvještaja i transakcija forenzična analiza detektirat će porezne prijevare.
Savjetovanje i analiza zbog predostrožnosti
Forenzično računovodstvo ne svodi se samo na otkrivanje prijevara, već se forenzična procjena može koristiti u savjetodavne svrhe. Ako vaša kompanija treba procijeniti poslovne rizike u odnosima s investitorima, kreditorima ili potencijalnim partnerima, forenzičari mogu odraditi due dilligence kroz temeljiti proces dubinske analize.
Firme za financijsku forenziku pružaju i savjetodavnu uslugu u svrhu pomaganja klijentima u upravljanju financijskim rizicima i osiguravanju usklađenosti s regulativama. Još jedna moguća primjena detaljne analize i forenzičkih izvještaja je u slučajevima sudskih i drugih sporova ili razmirica među kompanijama.