Manipulacije u izvještajima i računovodstvenom evidentiranju prisutni su u gotovo svim zemljama. Javnost često u Hrvatskoj na poduzetništvo gleda s negativnim predznakom zbog sumnji u financijske prijevare. I dok su anegdotalni dokazi možda i ostatak nekih prošlih razmišljanja, neupitno je da se kao i u ostatku svijeta i na domaćem tržištu događaju problematične financijske transakcije i nezakoniti postupci u računovodstvu.
Kako otkriti financijske prijevare i potencijalne rizike?
Jedna od najboljih metoda za detekciju financijskih prijevara i rizika u transakcijama i poslovanju je forenzično računovodstvo. Radi se o multidisciplinarnoj djelatnosti koja spaja visoku razinu stručnosti u računovodstvu i istraživačke vještine. Cilj je otkrivanje financijskih prijevara i manipulacija financijskim izvještajima poput lažnog prikazivanja, korištenja obmane zbog stjecanja protupravne koristi, utaje poreza i cijelog niza mogućih nečasnih radnji.
Iako zvuči kompleksno i nerazumljivo široj javnosti, forenzično računovodstvo zapravo ima vrlo uzbudljivu povijest. Začetak ove djelatnosti seže u 30-te godine prošlog stoljeća kada je američki poreznik Frank Wilson kroz svoju detaljnu analizu prihoda poznatog čikaškog gangstera Al Caponea uspio izgraditi optužnicu za utaju poreza. U međuvremenu se forenzično računovodstvo razvilo u iznimno važnu disciplinu koja organizacijama pomaže u istraživanju financijskih transakcija i poslovnih aktivnosti.
Forenzično računovodstvo za tvrtke
Nisu svi forenzičari povezani s državnim organima, pa usluge forenzičnog računovodstva mogu unajmiti tvrtke koje trebaju dubinsku analizu za procjenu rizika poslovnih transakcija, savjetovanje u upravljanju financijskim rizicima i osiguravanju usklađenosti s relevantnim zakonima i regulativama.
Tvrtke koje se bave forenzičnim računovodstvom isto tako surađuju s kompanijama i pravnim savjetnicima na svim vrstama sudskih sporova. Ideja je da se na temelju procjena, financijske analize i određivanja iznosa štete i pronalaska dokaza pruži podrška tijekom sudskih sporova.
Benefiti forenzičnog računovodstva za tvrtke
S obzirom da se radi o multidisciplinarnom radu koji spaja računovodstvo i istraživanje, forenzični računovođe koriste se nizom različitih alata kako bi proveli dubinske analize i otkrili poslovne rizike i prijevare.
Završni forenzični izvještaj je krajnji ishod i uključuje detaljnu analizu financijskih podataka i dokumentacije. Analiza se koristi za donošenje informiranih odluka. Takav dubinski pristup odličan je alat za otkrivanje prijevara i u procesu izrade analize i izvještaja koriste se najnovije metode za detekciju financijske prijevare poput pranja novca i ostalih korporativnih nepravilnosti.
Još jedan ključan benefit je pomoć u zaštiti brenda i ugleda na način da se smanji izloženost organizacija prijevarama, korupciji i drugim sličnim poslovnim rizicima.
Financijska forenzika koristi se za prevenciju, detekciju i oporavak od kriminalnih aktivnosti kao što su pranje novca, porezne prijevare, financijske sheme, kršenje ugovora, sigurnosne prijevare, lažne procjene vrijednosti i ostale štetne aktivnosti koje mogu naštetiti tvrtkama.
Izvještaj koji detaljno pokazuje slabosti sustava i potencijalne financijske i transakcijske rizike može pomoći organizacijama u sprečavanju financijske prijevare ili njihovom otkrivanju. Stoga su usluge forenzičnog računovodstva vrlo vrijedan alat u osiguravanju kontinuiranog poslovanja, usklađenosti s regulativom i smanjenju rizika od izloženosti financijskim prijevarama.